Iwona i Marek Gulińscy

Polanica Zdrój

Polanica - Zdrój miasto - ogród, które swym niepowtarzalnym klimatem i urokiem zachwyci każdego. Jej specyficzne położenie sprawia, iż lata są ciepłe, a zimy niezbyt srogie, a okoliczne zalesione wzgórza dodatkowo wpływają łagodząco na klimat.

"O lesie mówi się, że jest wielkim sprzymierzeńcem wód leczniczych, który wspólnie z nimi wspomaga proces uzdrawiania. Duże zasoby leśne w okolicach kurortu dają najlepszą gwarancję stałych i wydajnych źródeł. Lecznicze działanie pobytu w lesie wyraźnie widać po osobach wymagających wypoczynku, przepracowanych i znerwicowanych ." (na podst. Bedeker Polanicki, Z. Franczukowski)

Ale Polanica leczy nie tylko klimatem ... prosto z serca Gór Stołowych spływają podziemne wody mineralne, które dają początek polanickim źródłom słynącym z walorów leczniczych i smakowych. Jak powstają? To proste - dzięki opadom, systematycznie zasilającym odnawialne złoża wody.

Ale deszcz lub śnieg padający w Górach Stołowych to dopiero początek cyklu, który może trwać nawet kilka tysięcy lat! Woda powoli przesiąka w głąb ziemi, aż dociera do skał osadowych, głównie piaskowców i margli. Wypełnia szczeliny skalne i ścieka nimi, tworząc podziemne źródła. Na powierzchnię wydostaje się samoczynnie (są to tzw. wypływy artezyjskie) albo jest czerpana przez specjalnie wykonane odwierty.

No dobrze, ale skąd biorą się jej specyficzne właściwości? Krystaliczna czystość to efekt powolnego przesączania się wody przez naturalny filtr skalny. W czasie tej żmudnej wędrówki woda rozpuszcza minerały zawarte w skałach, nabierając przy tym ich właściwości – staje się mineralna! Dodatkowo z wrzącego wnętrza ziemi ulatnia się dwutlenek węgla, który w sposób naturalny nagazowuje wodę. W ten sposób powstają słynne polanickie szczawy.

Żródło: www.polanica.plŁukasz Ptaś

Zieleniec 117
57-340 Duszniki Zdrój
woj. dolnośląskie

Telefon: (74) 866 94 16
rezerwacja@zielenieclesniczowka.pl
NIP 5512504829