Iwona i Marek Gulińscy

Atrakcje turystyczne

« powrót

Torfowisko Pod Zieleńcem

Unikatowy krajobraz uroczyska bywa porównywany do tajgi syberyjskiej, tundry arktycznej, a nawet do wyglądu Europy z czasów panowania lodowca; notabene istnieją przypuszczenia, że torfowisko jest rzeczywiście reliktem epoki lodowcowej.

Leżące na wysokości 760 m uroczysko jest wielką atrakcją przyrodniczą. Podłoże tworzą nieprzepuszczalne skały: margle i piaskowce usadowione na gnejsach; ukształtowanie terenu jest niemal poziome, a obszar torfowiska leży dokładnie pomiędzy zlewiskiem Morza Bałtyckiego a Północnego i jest częściowo bezodpływowy. = 12 km

Dochodzi do tego roczna suma opadów 1300 mm i średnia temperatura roku nieprzekraczająca 4°C. Uroczysko o pow. 270 ha tworzą dwie "misy": Topielisko i Czarne Bagno, przy czym rezerwat obejmuje Topielisko i tylko fragment Bagna częściowo zamarłego wskutek drenowania. Środkiem biegnie tzw. Zielona Droga z Zieleńca do Polanicy, w bok od niej stoi drewniana wieża widokowa. Niezwykłość tego miejsca doceniono już w 1919 r., gdy utworzono tu, jeden z pierwszych w Niemczech, rezerwat przyrody o obszarze 85 ha. W międzywojniu poszerzono go do 218 ha, budując przy okazji drewniane pomosty i wieże widokowe. W 1954 r. rezerwat zmniejszono do 160 ha.

 

http://wakacjezdzieciakiem.pl/polska/92-woj-dolnoslaskie/303-gory-bystrzyckie-torfowisko-pod-zielencem.html


Iwona i Marek Gulińscy

Zieleniec 117
57-340 Duszniki Zdrój
woj. dolnośląskie

Telefon: (74) 866 94 16
rezerwacja@zielenieclesniczowka.pl
NIP 6911546066